Yamaha XT1200Z Super Ténéré World Crosser

Je tomu více než rok, kdy jsem měl možnost strávit víkend s novinkou XT1200Z. Zanechala ve mně rozporuplné dojmy, proto jsem celkem zvědavě očekával vylepšenou verzi World Crosser, kterou jsem prvně viděl v akci na květnové Evia rallye v Řecku. V rukou italského dlouhána Cataneseho, který dvanáctikilo vodil stylem dvoutaktní malorážky, se mi začínala líbit...

... o měsíc později

Sluneční paprsky onoho sobotního rána slibovaly po vesměs deštivém týdnu obrat k lepšímu, a tak vyrážím prověřit bílou krasavici na víkend do Orlických hor. Obutí Metzeler Tourance v kombinaci s podmáčeným terénem bohužel vyloučilo radostnější dovádění mimo silnici. Ostatně alespoň bude test objektivnější, protože nejvíce kilometrů taková monstra beztak spolykají na silnici.

Abychom se do toho hned zkraje nezamotali, tak testovaný World Crosser je vylepšenou verzí s označením Premium. Což zahrnuje za nemalý příplatek 30 000 Kč paket s titanovou koncovkou Akrapovič, pár mlhovek, dvojici kufrů a několik ochranných krytů z hliníku. Ještě trochu karbonu na bočních krytech palivové nádrže.

 Motocykly Yamaha XT1200Z Super Ténéré World Crosser 2012 Motocykly Yamaha XT1200Z Super Ténéré World Crosser 2012
Přehledné a robustní palubní přístroje. Skvěle dávkovatelná přední brzda.

Horské zákruty s asfaltem proměnlivé kvality, tady je Ténérka jako ryba ve vodě. Dostatečný točivý moment nevyžaduje časté podřazování před nájezdem do zatáček. Dvouválec disponující výkonem 110 koní plynule zrychluje a nejlíp se cítí kolem 5000 otáček za minutu, přičemž si zachovává kultivovanost chodu s minimem vibrací. "User-friendly" chování na dlouhých trailech každý ocení. Vše je doprovázeno výrazně podmanivější zvukovou kulisou, než produkuje základní verze.

XTZ se pyšní tlačítkem k přepínání režimů palivových map Touring a Sport. Někoho snad potěší coby zábavná hračka, mně však připadá zbytečná, neboť režim Touring je až příliš netečný. Podobně je tomu i u kontroly trakce. Motor, spadající do kategorie "hodných", není natolik nevypočitatelný, aby nad ním muselo bdít TCS, což se mi potvrdilo i za mokra. Důvod lze tedy hledat spíše ve snaze držet krok s dobou, popřípadě nabídnout víc než konkurence. Slova uznání si zaslouží i podvozek, který důsledně žehlí nástrahy českých okresek, a excelentní brzdy. Zkrátka japonská škola.


 Motocykly Yamaha XT1200Z Super Ténéré World Crosser 2012 Motocykly Yamaha XT1200Z Super Ténéré World Crosser 2012
Kolečko nastavení předpětí pružiny. Rozměrný systém uložení zavazadel.

Když už jsme nakousli otázku pohodlí, tak komfort na děleném, stupňovitém sedle je u pilota i spolujezdce zcela srovnatelný s gaučem GS. Manuálně nastavitelný větrný štítek kokpitu poskytuje solidní ochranu taky jezdcům vyššího vzrůstu. Za plexištítem září další ukázka japonského umění tvorby kokpitů. Analogový otáčkoměr s digitálním tachometrem jsou spolu s dalšími ukazateli přehledně uspořádány, jen škoda, že nabízené režimy počítače kilometrů, průměrné a okamžité spotřeby nelze přepínat ze řídítek.

Je radost pozorovat, jak zažívá kategorie maxiendur svůj boom a už dávno není pouze duelem BMW versus KTM. Otázkou zůstává, do jaké míry ovlivní motivaci k nákupu XTZ docela vysoká pořizovací cena ve srovnání s léty prověřenou konkurencí na trhu. Vypadá to, že mnozí z nás, co jsme během let prošli napříč kategoriemi od sportovních pilek až po lehká endura, se nakonec ke svému údivu ocitáme v sedlech všestrannějších biků, ke kterým patří i XTZ. A rozhodně to neznamená odchod do penze.

 Motocykly Yamaha XT1200Z Super Ténéré World Crosser 2012

Technické údaje:
Motor
Dvouválcový řadový motor, vrtání/zdvih 98,0/79,5 mm, 1199 cm3, 80,9 kW (110 k) při 7250 1/min, točivý moment 114 Nm při 6000 1/min

Podvozek
mostový ocelový rám, obrácená vidlice, Ø 43 mm, dvouramenná kyvná hliníková vidlice, dvojitá kotoučová brzda vpředu, Ø 310 mm, kotoučová brzda vzadu, Ø 282 mm, rozvor 1540 mm, objem nádrže 23,0 litru.

Cena: 419 990 Kč (XT1200Z World Crosser Premium)

Vydáno: 31. 01. 2013

Autor: Ladislav Škoda (Motor-Presse Bohemia)

Zdroj: motocykl-online.cz

Aktuální nabídka: Yamaha XT bazar