Yamaha TDM900 2012

Předjezdec trendů budoucích a po dvě dekády praktický motocykl prakticky nikam nezařaditelný - ve smyslu kategorizace. Dle řádu elementárního označení bude volba vhodného přívlastku, respektive hodnocení, značně snadnější: téměř nesmrtelný.

Z jistého úhlu pohledu lze na Yamahu TDM900 pohlížet jako na lidského kmeta, kronikáře, který u všeho byl, všechno viděl a mnohé přežil. A obrněn nadhledem vůči neustálým změnám a leckdy marnivému vývoji, kráčel světem bez velkého halasu o svých těžce nabytých zkušenostech, léty cizelovaných schopnostech odolávat a chuti předvést klasické řemeslo každému, kdo si oň slušně poprosí.

Soupeřil s velikány, vítězil nad velikány, sekundoval velikánům, prohrával s velikány, prohrával s novopečenci, až se porážka na válčišti moderny pomalu stala pravidlem.Přesto nevěšel hlavu a hrdě šel světem dál, dělal věci dle svého přesvědčení, přizpůsobuje sebe jen těm nejnutnějším požadavkům seshora. Až do současnosti.

 Motocykly Yamaha TDM900 2012
Ve vysokých otáčkách nastupuje pořádně řezavý zvuk...

A přesně v srpnu roku 2012 se naše cesty protnuly, konečně. Mlčky hledíme jeden druhému do očí, světlomet TDM zírá vztekle jako brýloun, kterému se u tabule zamlžila obě skla. Úcta a očekávání, úcta velí k zacházení v rukavičkách, očekávání nutká k divokému rodeu, tahle motorka jako by pro mne deset let žila za nějakou železnou oponou. Tehdy, v roce 2002, jsme ji všichni milovali, ten báječný žluto-stříbrný šíp se smrtelným dvouválcovým kurare, veškerou kritiku hozenou jí do tváře jsme považovali jen za prostředek zmlsaných testerů k vydobytí si vlastní, ostudné slávy.

Má chvíle. Částečně digitální kokpit a vstřikování se za tlumeného bzukotu bleskově iniciují. Je to jiné. TDM nepráská rychlost po rychlosti, aby ukrajovala nesmyslné sekundy z hodnot akcelerace, spíše to připomíná rychle sílící plamen velkých kamen s dobrým tahem.

A když dřevo prohoří... ve vysokých otáčkách nastupuje pořádně řezavý zvuk... je to zdravé, je to zábava, je zbytečné drát se až k omezovači, prim hraje točivý moment. Žádné výkonové kopance nehledejte, i když to se ještě v roce 2002 nosilo, k dispozici je hutný záběr v celém spektru otáček. Rozjezdy a práce spojky pak dočista jako "peřinka" - výňatek ze zápisníku.

 Motocykly Yamaha TDM900 2012
S dobrými pneumatikami může TDM v zatáčkách sekundovat téměř čemukoliv.

Na deset let starý model vskutku, vskutku výborné, to se ale pořád bavíme o tom, že TDM v otázce hodnocení tak trochu omlouvá jeho věk. Není ovšem snadné jej nezohlednit, kdo už nějaký ten rok jezdí, dokáže si právě takových motocyklů vážit, spíše se ptejme, jaké TDM900 by Yamaha postavila, pokud by výroba TDM850 běžela až do roku 2008 a další sezonu by přišla právě devítistovka. Byla by stejná? Nakolik by vlastně byla jiná? A byla by vůbec?

Yamaha tento motocykl pochopitelně nevyrábí tak dlouho proto, aby zachovala kulturní dědictví svého výjimečného modelu, ale proto, aby s ním vydělávala peníze. A vydělává. Tábor zájemců se zde dvojí více než u kteréhokoliv jiného motocyklu. Přehoďte nohu přes stroj, natáhněte se k úzkým řídítkům, zvedněte ji na stupačku - co se jednomu zdá retro, druhý shledá jako současné, co pro jednoho potlačuje sportovního ducha, druhý ocení jako sportovně-cestovní ideál.

 Motocykly Yamaha TDM900 2012
Digitální rychloměr si se zobrazením aktuální hodnoty dává pěkně na čas.

Co je TDM? Rozvážné, okapotované supermoto bez exhibování svaly, vytáhle útlý naked bike, nebo cestovní enduro pro striktně silniční užívání? Je vším, s oprávněním být tou jedinou v garáži, je motocyklem, který už byl konkurentem BMW R 1150 GS a bude konkurentem i pro novou generaci bavorského vodního zázraku, TDM dlouhá léta zacelovalo nic mezi odchodem Super Ténéré 750 a nástupem Super Ténéré 1200, úkol pro schopného obojživelníka, kde by pověstná "ani ryba, ani rak" rychle ztratila život v zatahované síti neúprosných nároků.

Nikoliv jako jasný vítěz, ale jako ten, kdo si mohl dovolit vytrvat déle, déle než většina ostatních. Životnost některých modelů z dob konjunktury nepřekročila dvě sezony. TDM si jich odkroutilo už jedenáct. Přežívat po boku moderních, rychlejších a lepších motocyklů a neživořit, i tak chutnají plody úspěchu. TDM900 však stále naplňuje původní nadčasovou myšlenku koncepce TDM z roku 1991. Být od všeho něčím, mít komfort toureru, agilitu endura, superbikově tuhou páteř i zcela autonomní pověst spolehlivého držáku, a při tom všem zůstat opravdovým motocyklem.

 Motocykly Yamaha TDM900 2012
Jaká je při cestě do Alp? Rychlá a úsporná.


Vydáno: 31. 01. 2013

Autor: Michal Misík (Motor-Presse Bohemia)

Zdroj: motocykl-online.cz

Aktuální nabídka: Yamaha TDM bazar