TGB Blade 550 EFI IRS 14“

Ideální multifunkční pracant na chalupu, stavbu, ale i zábavná čtyřkolka na víkendové expedice do pískoven a lomů. Blade 550 vozí dospělou výbavu se všemi nejpotřebnějšími funkcemi a dovednostmi.

Testovaný Blade 550 EFI IRS 14" se od loňského modelu tchajwanského výrobce nikterak neliší, akčně je ale ve slevě a navíc se zajímavou a praktickou výbavou. Rozměrově se jedná o základní verzi, v nabídce je ještě model s označením LT, který je prodloužen a i díky rozměrnému sedlu a madlům pro spolujezdce se hodí na týmové výlety ve dvou.

Námi zkoušený Blade v krásné oranžové barvě patří svými rozměry a výkony mezi pomyslnou vyšší střední třídu, na měkkou černou lavici se pohodlně složí i nadkonfekčně rozměrný zemědělec, přičemž koleny nenaráží ani do předních blatníků a v rejdu se nedloube řídítky.

 Motocykly TGB Blade 550 EFI IRS 14“ 2012
TGB Blade 550 je zlatou střední cestou.

Tato čtyřkolka není primárně určena na řádění v lomu, přesto se akčnímu nasazení vůbec nebránila a bylo vidět, že ji kdejaké kousky baví. Při skocích je trošku těžší na předek, takže odrazovou hranu musíte zdolávat pod plným plynem, doskoky jsou však měkké i z docela velké výšky.

Tlumení všech čtyřech jednotek je především v odskoku nastaveno poměrně natuho, i když skočíte nakřivo na jedno z kol anebo vás zadek při rychlé jízdě přes roletu při brzdění kopne, nemusíte se bát kotrmelce přes řídítka. Musím uznat, že podvozek by ustál i silnější a výkonnější agregát. V tomto ohledu dobrým jízdním vlastnostem nesmírně přidává drahá dělená zadní náprava s dvojitými A-rameny.

Brzdy nepatří k nejsilnějším, ovšem když používáte obě páčky zároveň, zastavíte skoro na místě, zablokovat všechna kola není nic nemožného. S extrémy se TGB Blade vypořádal až překvapivě dobře.

 Motocykly TGB Blade 550 EFI IRS 14“ 2012
Naviják a "bástry" jsou ve standardu.

Výkon motoru shledávám naprosto dostačující, kdo se někdy na pracantovi trošku akčněji vozil, ví, že jen o výkonu zábava rozhodně není. Záběr jednoválce je prostřednictvím měkkého variátoru příjemný a necukavý, i rozjezdová spojka umí jemně popojíždět - u pracovních čtyřkolek velmi důležitá vlastnost. Například když potřebujete přicouvat napřesno k vozíku, k sněhové radlici anebo obyčejnsky zacouvat do garáže a přitom nepodseknout trám, který drží harampádí na policích pod stropem.

Se zařazeným pouze zadním pohonem se ATV chová předvídatelně a zábavně, smyky mu jdou výtečně. Pakliže elektronicky tlačítkem připojíte ještě přední nápravu, pocítíte větší úbytek výkonu, sportovní chování zmizí, čtyřkolka se změní na traktor, který se protáhne skoro jakýmkoliv povrchem. Uzávěrka diferenciálů vám umožní vyhrabat se z míst, kam byste se asi nepouštěli ani pěšky v holínkách.

 Motocykly TGB Blade 550 EFI IRS 14“ 2012
14" lité ráfky jsou rovněž ve standardu.

Ovládacích prvků a tlačítek je na první pohled ažaž, ale jsou logicky umístěné a jejich ikonky a popisky pochopí hned i dítě. Na palubě se cítíte opravdu dobře. Sedlo je pohodlné a rozměrné, stupáky pro nohy jsou zcela kryté, takže se na vás bláto nedostane. Přední i zadní plošina je opatřena tradičními užitkovými nosiči, které samozřejmě fungují i jako ochrana před poničením při převrácení atd.

Přední i zadní světla jsou chráněna trubkami, nemusíte se tak bát prorážet větve a roští, reflektory vám nic nerozbije. A právě pětici předních světlometů hodnotím velmi kladně, dvě tlumené a dvě dálkové čočky jsou umístěné v přední masce, spolu s řídítky se ale na kapličce otáčí ještě další reflektor, kterým si v noci parádně posvítíte za roh. Výborné jsou i kvalitní chrániče zápěstí, díky nim vám klouby nepokoušou trnité větve.

 Motocykly TGB Blade 550 EFI IRS 14“ 2012

TECHNICKÉ ÚDAJE:
Čtyřdobý, kapalinou chlazený jednoválec, zdvihový objem 503 cm3, max. výkon v homologované verzi 14,7 kW (20 koní) při 5500 1/min, el. vstřikování, variátor, spouštění motoru: elektrické, sdružený brzdový systém - 3x kotoučová brzda, rozměry (d x š x v) 2155 x 1235 x 1235 mm, světlá výška 305 mm, objem nádrže 18 litrů, suchá hmotnost 364 kg.

Barva bílá, černá, oranžová
Cena: 159 900 Kč (akce)

Vydáno: 12. 01. 2013

Autor: Jakub Nič (Motor-Presse Bohemia)

Zdroj: motocykl-online.cz

Aktuální nabídka: TGB Blade 550 bazar