Test brzd motocyklů s/bez ABS

Tým kolem Míry Lisého chce potvrdit nebo vyvrátit, jestli systém ABS při správném použití zkrátí brzdnou dráhu motocyklu. My u toho budeme, vy můžete také.

Akce se bude konat 4. května na letišti v Panenském Týnci. Cíl testu je jasný, zjistit, jaký má ABS vliv na délku brzdné dráhy. To je dobré vědět, když už nám ho EU od roku 2016 nacpe do všech motocyklů nad 125 cm3. Odborná ani laická veřejnost se totiž v názoru na ABS zatím neshodla.

Testování brzd bude organizovat tým známý z projektu Bezpečně na motorce s Mírou Lisým, výsledky změří a vyhodnotí odborníci z TÜV-SÜD Czech. Měření délky brzdných drah bude probíhat z nájezdové rychlosti 100 km/h na suchém i mokrém povrchu, testovací motocykly budou řídit různě zkušení jezdci. Jako vhodné náčiní byly zvoleny biky těchto značek - BMW (supersposrt), Yamaha (cestovní enduro), Ducati (naked) a Harley-Davidson (choler/cruiser).

Kromě odborné analýzy a následné medializace výsledků si organizátoři akce kladou ještě jeden cíl - apelovat na motorkáře, aby se naučili správně brzdit, a apelovat také na prodejce, dovozce a stát, aby propagovali a podporovali vzdělávání a odbornou informovanost motorkářů. Většina bikerů totiž neumí brzdy správně používat!

Akce není prospěšná jen z hlediska osvěty, ale je spjata i s dobročinností - finančně podpoří projekt www.keeprespect.cz na podporu rehabilitačního ústavu v Kladrubech.

Vydáno: 16. 04. 2013

Autor: Jan Gaisler (Motor-Presse Bohemia)

Zdroj: motocykl-online.cz

Aktuální nabídka: BMW HP2 Sport bazar