Moto Guzzi 1200 8V Stelvio

Moto Guzzi 1200 8V Stelvio /// 8V: Demum paratus /// Chuť tajných ingrediencí přimíchaných do zajímavého pokrmu zvaného Stelvio dělá z motocyklů obzvláště osobité a návykové stroje. Velké enduro od Guzzi definitivně pokročilo do fáze naplnění všech dosud nezrealizovaných snů svých tvůrců. Zábavně charismatický, hodnotný nový motocykl přijíždí...

 Motocykly Moto Guzzi Stelvio 1200 8V
Lidé hledí na současné motocykly a ptají se – proč? V Guzzi snili o motocyklu, který tu ještě nebyl, a ptali se – proč ne?


Každá volba je špatná, v životě jde jen o to, vybrat si ze špatných tu nejlepší. Máme za sebou již dvě tažení Stelvia z roku 2008 a 2009, která přinesla jen částečný úspěch, nyní před námi stojí rok 2011 a s ním i zbrusu nové Stelvio 8V, mající za úkol jediné – konečně triumfovat. Najali jsme zkušené konstruktéry a testovací jezdce Aprilie, vyladili kritizované body v konstrukci, a třebaže konkurence vládnesilou nesmírnou, my se jí nezalekneme, nyní již ne, motocykl je připraven. Nová kapitola příběhu endura od Moto Guzzi se začíná psát právě teď.

 Motocykly Moto Guzzi Stelvio 1200 8V  Motocykly Moto Guzzi Stelvio 1200 8V
Nádrž na 32 litrů a modernizovaný palubní přístroj Stelvia


Změny se nevyhnuly podvozku, nádrž prošla mamutím zvětšením objemu, které není navenek téměř patrné. Nyní tvoří začištěný monolit, jenž sice pozbyl uzamykatelnou schránku na drobnosti, rovněž se ale zbavil plastů náchylných k popraskání. V Mandellu sáhli i na kokpit, dostal nové podbarvení a šrafování, digitální ukazatel stavu paliva byl rozčleněn na více dílků a tím získal co do přesnosti poskytovaného údaje. Vyhřívání rukojetíse už neaktivujesložitě přes ovladač interfacu, nýbrž samostatným tlačítkem opodál.

 Motocykly Moto Guzzi Stelvio 1200 8V
Voda Stelviu nevadí, hbitý podvozek a silný motor svádí k hraní si.


Ergonomické ovladače na řídítkách je radost používat, na rozdíl od jiných výrobců zde nikdo nic nepodcenil a neošidil. Sedlo jezdce je možné nastavit do tří poloh výšky, elevace se provádí snadno díky otočení nebo odejmutí čtyř gumových těles a tase pak uskladní pod sedlo spolujezdce. Zde čeká vysoko vyvedené hrdlo sání a druhá 12V zásuvka, hlavní zásuvka sedí poblíž palubních přístrojů. Mechanismus obou sedadel je snadno spasovatelný, zpracování šité sedačky prvotřídní, na nejnižší a střední poloze bude Stelvio skvělým koněm i pro jezdce výšky 175 cm. O nových litých kolech a implementaci systému kontroly trakce nemá smysl se přít, obojí je pro Stelvio velkým přínosem. Italské hlavy vylepšily přesně to, co vylepšit měly, a neztrácely čas výlevem energie do zbytečností. Bravo!


 Motocykly Moto Guzzi Stelvio 1200 8VRelax i sport, vše je jen otázka potřeb a nálady. Poklidně brouzdat krajinou podzimní mlhy nebo se hnát po skalpu supermot na silničce plné zatáček, vše je dovoleno dělat na sto procent. Ať tak či onak, každou zatáčkou, utaženou nebo rychlou, se pilot kovového orla nesmírně baví. Už jen samotné vzrušení, když se vysoký křižník téměř bez námahypoloží do zatáčky, naplní jezdce radostí a s tou i dále vede stroj hlubokým náklonem. Na 3000 1/min a nejvyšší převod (80 km/h) by se dal v poklidu objet celý svět, aniž by se jezdci kdy omrzelo ušlechtilé dusání pístů a hutnéhromobití výfuku.Do pěti tisíc otáček je motor jako kráčející obr, dávající najevo ohromné rozměry a sílu, kdykoliv nabízí mimořádně velký zátah, nad 50001/min se obr pustí do sprintu a člověka za řídítky doslova smete dechberoucí kanonádou energie pokračující až do nejvyšších otáček. Šílenost, nicméně jako z klenotnictví, celý průběh výkonu je pro tento druh motocyklu perfektně vyladěný, zapomeňte na léta předchozí. Druhé bravo!

 Motocykly Moto Guzzi Stelvio 1200 8V
Hlas kladiva: „BMW musí poznat, že byla chyba mne podceňovat!“ Takto vyladěný motor Stelvia nemá chybu.


Za jízdy není možné počítat
s brzdnou silou motoru, když se italská raketa vystřelí prudce vpřed, jejímu rozletu mohou zabránit jen brzdy. Deaktivovatelný systém ABS funguje plynule a zasahuje dle nároků sportovního jezdce, silná přední brzda pracuje s ohledem na těžiště a hmotnost stroje, zadní brzda je silná a skutečně k užitku. Přední vidlice svou prací odfiltruje většinu nerovností, dává však do řízení méně informací než její tužší konkurentky (např. v KTM 990 SM T), nicméně i tak jezdce zpraví o většině procesů pod koly se odehrávajících.

 Motocykly Moto Guzzi Stelvio 1200 8V  Motocykly Moto Guzzi Stelvio 1200 8V  Motocykly Moto Guzzi Stelvio 1200 8V  Motocykly Moto Guzzi Stelvio 1200 8V  Motocykly Moto Guzzi Stelvio 1200 8V
Krása detailů na Moto Guzzi Stelvio

NA STELVIU KOLEM SVĚTA                                                                            

     Nemám GPS, jen kompas, když nevím, kterou cestou se vydat, hodím si mincí a jedu dál. Dle této filozofie vyrazil do  světa italský profesionální fotograf a kameraman Andrea Livio, který si pro své předlouhé putování pěti světadíly zvolil MG Stelvio 1200 4V NTX, jež mu prý učarovalo pro neopakovatelný „mechanický požitek z jízdy“. Cesta muže a stroje započala zimním výjezdem na obávané Passo di Stelvio, dále putovali přes Francii na západní pobřeží Afriky, odkud se přeplavili do Jižní Ameriky. Zde Stelvio navštívilo cesty vedoucí deštným pralesem, podívalo se až na jižní cíp Patagonie, posléze kopírovalo západní pobřeží kontinentu směrem na sever. Nekonečně dlouhá a nesmírně rozmanitá cesta podél Tichého oceánu dovedla Andreu až k Panamskému průplavu, další na řadě bylo Mexiko a slunná Kalifornie, odkud se Andrea nyní chystá do Kanady a poté na oba čeká nehostinnost sibiřských stepí. Zajímavé informace o této výpravě a schopnostech Stelvia v extrémních podmínkách naleznete
na webu
www.stelvio2stelvio.it.

Cestou na staré vojenské letiště nám Stelvio předvádí veselého ducha a rádo se prohání po zadním kole. Rychlosti 100 km/h jsme dosáhli za 3,7sekundy, 140 km/h v čase sedmi sekund a 200 km/h (7000 1/min) za sedmnáct sekund. Dálniční rychlost 130 km/h a šestý převod znamenají pouhých 4500 1/min, tempo 170 km/h představuje 6000 1/min. Už máte jasnou představu, jaké cestovní rychlosti dokáže Stelvio trvale držet? Měření hovoří jasně, novinka je papírově jen nepatrně rychlejší než předchůdce, současnou plnost výkonové křivky však čísly vyjádřit nelze. Moto Guzzi při zrychlení mírně zaostává za BMW R 1200 GS, v nejvyšších rychlostech naopak výrazně překonává Yamahu Super Ténéré, která dokáže Stelviu ujíždět do nějakých 150 km/h.Guzzi, obutá do bravurních Pirelli Scorpion Trail, se tu mimo jiné předvedla jako stroj s řízením imunním vůči vyjetým kolejím, kterých na silnicích neustále přibývá.

 Motocykly Moto Guzzi Stelvio 1200 8V
Za pomoci čtyř gumových segmentů je výškové nastavení sedla hračkou - umožňuje nastavení do tří stupňů, celý proces je otázkou ani ne minuty.


Na konci druhého dne testu je více než zřejmé, že toho nové Stelvio umí opravdu hodně.Velká nádrž mu umožňuje dojezd až 550 kilometrů, čímž se staví po bok tankerů, jakými jsou BMW R 1150 a 1200 GSAdventure. Vír spalováníani při velice svižné jízdě neodsál z nádrže více než šest litrů benzinu na sto kilometrů, což jezdci přináší trojí radost – úsporné Stelvio neproměňuje palivo jen v rychlý pohyb vpřed, ale také v pocit ohromného zátahu a překrásného zvuku velkého objemu. Snadno nastavitelný větrný štítek a blastery chrání před rozmary počasí, příjemná a suverénní jízdní pozice bude vyhovovat drtivé většině jezdců, páčku brzdy i spojky je možné nastavit.

 Motocykly Moto Guzzi Stelvio 1200 8V
"Tak vám nevím - ten vrchní je stejně takovej divnej..."


Noční tvory potěší, že ve Stelviu naleznou jeden z nejlépe svítících motocyklů současnosti, dálková světla dost možná nemají konkurenci vůbec. Zadní sdružená lampa je malým svítícím uměleckým dílem. Z hlediska konstrukce motoru a obří nádrže poměrně pochopitelný nedostatek spočívá v jisté nemotornosti při nejnižších rychlostech i při pokusech o otáčení tzv. na pětníku. Méně vzrostlí piloti by si měli dobře rozmyslet podobné manévrya úkon vždy započít s manévrovací rezervou. Stelvio je pořádný kus motocyklu, a ač se za jízdy projevuje lehkostí, během balancování může leckoho překvapit.

 Motocykly Moto Guzzi Stelvio 1200 8V
Jestliže by Stelvio modelového roku 2011 přišlo již v roce 2008, byli bychom svědky senzace gigantických rozměrů.


Doporučení na závěr: milovník plochých dvouválců chlazených vzduchem, vážně uvažující okoupi BMW R 1200 GS, by neměl uvažovat o Stelviu. Měl by si to nejkratší cestou namířit přímo k salonu Moto Guzzi a tam rovnou uskutečnit zkušební jízdu. Oba motocykly jsou stejně dobré, každý si kráčí svou vlastní cestou, tato různost však bude rozhodovat o přízni či nepřízni kupujících. Konečný verdikt? Bravo!   . .

   Motocykly Moto Guzzi Stelvio 1200 8V
 Motor, jeho síla a charakter
 Spotřeba
5,7 l, dojezd až 550 km 
 Výbava standardní verze
 Pohodlí a jízdní pozice
 Čtyřletá záruka

 Manipulace vyžaduje fyzickou zdatnost.
 Pověst předchůdce z roku 2008
 MOTO GUZZI 1200 8V STELVIO  +++                                              

MOTOR
Vzduchem a olejem chlazený dvouválec do V, 90°, po jedné nahoře uložené řetězem hnané
vačkové hřídeli, rozvodové tyčky, čtyři ventily na válec, mazání s mokrou skříní, vstřikování
paliva MagnetiMarelli Ø 50 mm, řízený katalyzátor, alternátor 550 W, baterie 12 V/18 Ah,
hydraulicky ovládaná vícekotoučová suchá spojka, šestistupňová převodovka, kardan.

Vrtání x zdvih 95 x 81,2 mm
Zdvihový objem    1151 cm3
Kompresní poměr    11:1
Max. výkon   77 kW (105 k) při 7250 1/min
Max. točivý moment   113 Nm při 5800 1/min

PODVOZEK  
Trubkový mostový rám z oceli s integrovaným motorem, vpředu plně nastavitelná upside-down
vidlice Ø 50 mm, jednoramenná kyvná hliníková vidlice s integrovaným kardanem, nastavitelný
centrální tlumič s přepákováním, plovoucí kotouče brzd vpředu Ø 320 mm, čtyřpístkové radiální
třmeny, kotoučová brzda vzadu Ø 282 mm, dvoupístkový plovoucí třmen.

Kola z lehkých slitin 2,50x19; 4,25x17
Pneumatiky 110/80 R19; 150/55 R17

ROZMĚRY
A HMOTNOSTI
Rozvor 1535 mm, úhel hlavy řízení 63°, stopa 125 mm, tlumicí dráhy vpředu/vzadu 170/155 mm,
výška sedla 820–840 mm, světlá výška min.210 mm, hmotnost s plnou nádrží 257 kg, nádrž 32 litrů.

Záruka  čtyři roky
Barvy    bílá, černá, zlatý metalický lak
Cena     319 900 Kč

 Motocykly Moto Guzzi Stelvio 1200 8V

Vydáno: 19. 01. 2012

Autor: Michal Misík (Motor-Presse Bohemia)

Zdroj: motocykl-online.cz

Aktuální nabídka: Moto Guzzi 1200 Sport bazar