Luboš Krejčík: Mogul má oleje i do nejvýkonnějších motocyklů

Nahlédněte se segmentovým manažerem Parama do světa značky Mogul. Zjistili jsme, jaké plánuje novinky, co umožňují její výrobní procesy a jak spolupracuje s motocyklovými výrobci a závodními týmy.

Co dělá značka Mogul pro zlepšení pověsti mezi motorkáři?
Spíše jde o informování, že Mogul má oleje i do těch nejvýkonnějších motocyklů současné doby, protože řada Mogul Moto je na světě dva roky. Jestli narážíte na minulost spojenou s olejem M2T, tak tady se nedá hovořit o nějaké pověsti. Tento olej byl koncipován pro motory dané doby a nemůžeme ho srovnávat s tím, co se vyrábí nyní.

Paramo Pardubice a Mogul prochází neustálou technologickou inovací, a proto si můžeme nyní troufnout nasadit naše oleje i v takových motorech, jako je FGR Midalu. Tento český unikát funguje s českým olejem Mogul naprosto bezvadně. Mogul Moto 4T 10W-50 používá například ve svých strojích Kawasaki Ninja ZX-6R závodní tým Montáže Brož Racing. S olejem Mogul Moto 4T 10W-40 je nadmíru spokojen také Mňuk Motokros Team. Kvalitu našich olejů potvrdila i naše reprezentace na loňské Šestidenní v Německu, která jela s našimi oleji a prokázala, jaký jsme udělali skok od zmiňovaného M2T k dnes plně syntetickému oleji Mogul Moto 2T FD.

Takže tady je i odpověď, co děláme pro značku Mogul mezi motorkáři. Dokazujeme kvalitu tím, že naše oleje zatěžujeme v extrémních podmínkách motosportu. Kromě toho se v rámci možností účastníme různých motorkářských akcí. Například mistrovství světa Mogul Supermoto, které proběhlo v Sosnové od 22. do 23. 6. nebo vás můžu pozvat 2. až 4. 8. na Rack Reyd do Žerotína na zápasy v oleji. Berte to trošku s nadsázkou, půjde spíše o srandu, stejně jako o ni jde i na našem novém webu dobřehustý.cz.

Neuvažujete o spolupráci s nějakým významným motocyklovým výrobcem, ve smyslu používání vašich olejů v prvovýrobě? Podobně jako třeba Motorex spolupracuje s KTM?
Žádné takovéto spolupráci se nebráníme. A dá se i klidně říci, že již takovou spolupráci nepřímo máme, protože naše základové oleje od nás nakupují olejářské značky, které s výrobci motocyklů spolupracují a pod svým obchodním názvem k nám oleje zpět importují. Pokud za prvovýrobu budeme považovat i FGR Midalu, tak oleje MOGUL MOTO dodáváme i do prvovýroby v Čechách.Máte v plánu uvést na trh nějakou novinku pro motocykly?
Určitě bychom rádi náš sortiment rozšířili. V současné době jsme připraveni uvést na trh oleje pro čtyřdobé motory MOGUL MOTO 4T ve viskozitních třídách 20W-50 a 15W-50. Náš výzkum pracuje i na další chemii pro motorkáře jako jsou například aditiva do paliv, oleje a čističe pro vzduchové filtry, maziva na řetězy a podobně.

Vyrábí si značka Mogul základ pro své oleje a jednotlivá aditiva sama nebo je odebírá od dodavatelů?
Aditiva nakupujeme stejně jako ostatní olejáři od cca čtyřech světových výrobců aditiv. Základové oleje kupujeme pouze částečně, protože pro většinu výrobků si základové oleje vyrábíme na redestilační jednotce v Kolíně. Náš proces výroby dává základovým olejům výborné vlastnosti jako je velmi úzké destilační rozpětí, vysoký bod vzplanutí, nízkou těkavost, nízký obsah síry a dobrou stabilitu. Základové oleje s vysokým viskozitním indexem MOGUL VHVI běžně dosahují VI 125-130 a mají rozsah viskozity 4,0-6,0 mm2/s při 100 °C (ATIEL / API Group III).

Bez ohledu na intervaly jednotlivých výrobců motocyklů, jak často doporučujete výměnu oleje?
Intervaly nepředepisuje nikdy výrobce oleje. Ty určuje výrobce motoru, stejně jako požadovanou výkonnost oleje. Obecně ale doporučujeme 6000 km nebo jeden rok.

A teď mimo profesní rovinu, co vy a motorky?
Mám jednu negativní zkušenost, takže nyní jsem spíše fanda a obdivovatel, ale čím dál více mě to opět láká. Přeji motorkářům kvalitní silnice, ohleduplné řidiče v autech a hlavně klid a rozvahu.

Vydáno: 01. 08. 2013

Autor: redakce MC (Motor-Presse Bohemia)

Zdroj: motocykl-online.cz