KTM 990 Adventure 2012: Odchází kovboj

Šlépěj vydusanou do země ostrým rakouským dvouválcem vítr prachem jen tak nezavane, stejně jako hluboký otisk té motorky v našich srdcích, motorky, jíž není nic svaté a nic proti srsti. Můj poslední příběh o ní...

Ať si kdo chce co chce říká, červenec je nejsladším měsícem zaslíbeným jednostopým radovánkám. Jarní chladna upadla v nepaměť, do podzimu daleko. Jak jsme tomu, hrome, dřív jen říkali, no ano - velké prázdniny! Mé letošní uvítání pravého léta propuklo právě s výpůjčkou proslulého Advíka od KTM, zuřivé, útlé zakapotované bestie na gazelích nohou, jejíž výkonný dvouválec by uzvedl a nad hlavu vzepřel kdejaký vetchý stařec. ADV je jedním z mála civilních strojů, kde se pod drsnou slupkou, či lépe řečeno prchlivě vyhlížející tváří, opravdu skrývá charakter prudkého chlápka.

Oné červencové středy se na střední Čechy valí největší průtrž mračen, jakou jsem kdy na cestách viděl a přežil. A domů daleko, zpátky ještě o půl dál. Už to není jen o vylévání vody ven z přilby, přední vidlice KTM teď žvýká větve servané ze stromů a nadzvednutá víka kanálů chrlí ven hektolitry vody. Kýl motoru rozráží proudy povodně přímočarostí zaoceánského škuneru, občas se cítím jako v anglické parní lázni, občas jako na skotských střicích, střídavě, záleží na hloubce toku.

 Motocykly KTM 990 Adventure 2012
Přesně takový mix, jaký jsem si do Alp přál přivézt...

Hlavou jako jitřní migréna prostřeluje myšlenka, že tahle motorka snad přitahuje nejodpornější podmínky pro jízdu, chtíc mi ukázat své schopnosti. "To nic, bejku, nějaký bláto, nějaká voda, pořádně si zatahej, nešetři se, nešetři mě... wrááám." Naroubovat zadní 150mm pneu na splašených 100 newtonmetrů točivého momentu považuji za tvůrčí zásah samotného sultána smyku, na vodě je pojem adheze do aleluja kompromitován.

Brána domova na dohled, připadám si jako pomerančová šťáva podušená v divotvorném hrnci. A zatímco pánbůh kropí mě svou konví, tancuji s hadicí okolo motorky, kuje při tom plán na zítřejší žhavé, nevídaně akční focení. Plán, definitivně definitivní.

První věc, doprovázející následující ráno, je lupání v kloubech, jako brnk o přepnutou strunu, zároveň mě pomalu se přikrádající vůně čaje z kuchyně dovádí k prozření. Akce? Ale nešť, copak už nám za ty roky Advík neukázal dost? Nebylo už sdostatek zdrásané zadní pneumatiky na výjezdech ze zatáček, vylamování krků s úmyslem vidět alespoň něco při brutálních wheelie, skoky, brody? Stačilo!

 Motocykly KTM 990 Adventure 2012
Sen o klidu: povýstupové rozjímání u vysokohorského plesa v liduprázné scenérii

Kdysi o něm jeden renomovaný zahraniční redaktor napsal, že je to náčiní, které byť splní každé jezdcovo přání, zůstává stále jen pouhým náčiním. S tím stanoviskem nemohu souhlasit. Znám biky tří evropských značek, o kterých s rozhodností tvrdím, že nabízejí mnohem víc, než co od nich obecně očekáváte. A KTM je jednou z nich. Tady pod vámi je cítit život, ať to jsou pulzy, jemné vibrace nebo spontánní úslužnost topoření za plynem, a ano, velice brzy dojde nejeden jezdec k Advíkovi silného, řekněme romantického vztahu, podobně jako od slunce spálení hrdinové westernů ke svým čtyřnohým komoňům.

Stejně jako oni se i my s KTM svižnějším cvalem ubíráme na západ, s vidinou obzoru bílých vrcholků Alp, tam, kde testovací jezdci KTM vítají nové občánky, aby je posléze křtili ohněm. Adventure zavelel k výběru dlouho přehlížené dovolené, a já nabídce této last chance naprosto poslušně podlehl. Občas mám rád neortodoxní způsob zacházení s biky. Někdy si ochočím divoké, které mi pak slouží k poklidné cestovní funkci, a naopak měkkoty podrobuji vojenskému drilu, dokud neodzpívají i pochodové popěvky pozpátku. Chvílemi zbožňuji jistotu, jindy nevypočitatelnost, možná to znáte.

ADV mi od obojího dává přesně tolik, kolik chci a potřebuji, dost neklamnosti k tomu, abych se s ní cítil jako na neutralizéru jezdeckých chyb, jednoválcové Ténéré, dost rychlosti a vzdorovitosti na to, aby při nájezdu do desáté utažené přichystala pořádné vzrušení. Přesně takový mix, jaký jsem si do Alp přál přivézt, jeden moment v nenarušovaném klidu obdivovat svět krásy hor, a hned za zatáčkou opesle popohnat partu rychlých Italů na poladěných Tuonech.

 Motocykly KTM 990 Adventure 2012
Akce? Ale nešť, copak už nám jí za ty roky Advík neukázal dost?

Nikdy nemít pocit, že se ke svému motocyklu chovám jakkoliv nepřístojně, v tom tkví deset let trvající kouzlo Adventure pečetící jeho nesoulad s davem. Netrpí hlemýždí jízdou, netrpí brutálně tvrdým používáním, s přímostí a bez povolení od strážce elektroniky přebíhá do říše o metrák lehčích strojů a zpět. Až je člověku žďabec líto, že i takovémuto frajerovi položil zezadu na rameno ruku někdo, kdo se zve jeho nástupcem.

"Nechtěl by tě vidět plakat," říkává se na pohřbu filmových hrdinů. Ani Adventure si užehrané odcházení nezaslouží, spoustě z nás zprostředkoval nezapomenutelné zážitky, vzrušení, dovolené s milovanou. Já mám možnost mu to oplatit - snad i na vás z obrázků zadýchne alespoň závan uvolnění a vyrovnaného stavu mysli jednostopých prázdnin. Odchází model, nikoliv motocykl, odchází kovboj s parádními ostruhami...

 Motocykly KTM 990 Adventure 2012
 Motocykly KTM 990 Adventure 2012 Motocykly KTM 990 Adventure 2012

Vydáno: 29. 04. 2013

Autor: Michal Misík (Motor-Presse Bohemia)

Zdroj: motocykl-online.cz

Aktuální nabídka: KTM 950 Adventure bazar